KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 14519337
nr 1451 9337
Lars Wilhelm Kylberg
(1798-1865), Sverige
Blandteknik, "Den snåla prästen", till dikt av Silfverstolpe. Signerad. Oramat löst blad. Bladets mått: 22x34 cm
Lars Wilhelm Kylberg, svensk konstnär och militär född 1798 på Såtenäs i Tuns socken, död 1865.
Utrop:
500 kr
måndag 28 februari 2022
kl 18:45:50
Lars Wilhelm Kylberg
Läs mer om Lars Wilhelm Kylberg